Klub sportovních potápěčů NEKTON Písek byl založen v roce 1967 členy Bohoušem Balouškem, Jiřím Supem a  Antonínem Římalem.

   Bohouš Baloušek  (❋22.8.1942 – ✝22. 6. 1984) byl jedním ze zakladatelů sportovního potápění v Písku. Po založení potápěčského klubu Nekton v roce 1968 se aktivně zapojil do jeho fungování. Vynikal svojí technickou zručností a vzhledem ke své profesi vyráběl různé vybavení, které jsme potřebovali k potápění. Vyrobil několik pouzder na fotoaparáty pro fotografování pod vodou, harpun a přístrojů. V začátcích potápění byl problém sehnat stlačený vzduch a tak se rozhodl, že pro klub zhotoví kompresor s využitím tankového kompresoru AK-150. Zkrátka, Bohouš byl takovou organizátorskou a technickou duší klubu. Po založení klubu byla první potápěčská výprava k moři do Jugoslávie v roce 1968.

Jugoslávie 1968 –  stojící zleva Petr Engl, Bohouš Baloušek sedící Jirka Sup.

  Jako většina potápěčů jsme se chtěli  potápět v moři a vznikla další klubová výprava do Bulharska v roce 1973. Bohouš se okamžitě chopil organizace a společně jsme s  dalšími kamarády z klubu vyrazili do oblasti Achtopolu v Bulharsku. Bohouš s Jirkou Kohouškem tehdy zajistili odvoz veškerého potápěčského materiálu. Bylo to moje první potápění v moři a pro všechny nezapomenutelným zážitkem.

Bulharsko, Achtopol 1973, první zleva Pepa Martinec, druhý zleva Jirka Sup,třetí Láďa Vacek,čtvrtý Honzík Ješina, pátý  Jirka Kouhoušek  a poslední zleva Standa Ploner..

 Bohouš Baloušek se pravidelně zúčastňoval pracovních akcí. Díky svým kontaktům a známostem dokázal sehnat práci a organizoval její provedení. Ať již to bylo čištění česel pro elektrárnu n.p. Jitex, poskytování pomoci při pokládání plynového potrubí přes řeku Otavu  a Blanici nebo ve spolupráci při průzkumu archeologické lokality neprobádaných středověkých zlatých dolech v nedalekých Havírkách, pod odborným dohledem Jindřich Kurze. Vyrobil také řadu technických pomůcek, aby byl průzkum bezpečný a nedošlo k nehodě.

Zúčastňoval se také soutěží v plavání s ploutvemi a rychlostním potápění pořádaných v jihočeském kraji.

Poznal jsem ho jako kamaráda, který rád pomohl. Vedle zájmové činnosti měl i veliké plány do života, které náhle přerušila tragická nehoda.  

Vzpomíná jeden z dlouholetých členů klubu Josef Martinec.

Jiří Sup a Josef Martinec

Jiří Khun ( v pravo )

Novinové články z historie klubu :

Potápěči za zlatem –  12.7. 1976 – Jindřich Kurz 

Devět leteckých pum –  30.7. 1976 – Jiří Kohoušek 

Teplé slané vody ho nelákají – 7.4. 1997 – Jindřich Kurz

Filmy z historie Nektonu:
Vánoční ponor se Standou Plonerem
Plynovod Otava, Ejpovice, Setkání potápěčů Nekton
Spearfishink na Blatné
 
Plynovod , Havírky

 

Zápisy o klubu NEKTON Písek z knihy Historie potápění v Českých zemích a na Slovensku, Josef Jan Dvořáček r. 2013. 

Na knize o historii potápění se podíleli i členové našeho klubu Jiří Kohoušek, Jindřich Kurz a Josef Martinec.

záznamy z knihy o klubu NEKTON Písek:

 

(záznam 582)  rok 1976.   Národní technické muzeum v Praze zorganizovalo seminář podvodní archeologii, který vedl dr. Jan Bouzek, CSc. Zhodnotil historický význam podmořské archeologie za posledních 20 let a vysvětlil význam nedílné spolupráce v potápěčů a vědců. V rámci semináře byla podána krátká informace o činnosti potápěčského klubu Nekton z Písku. 

(záznam 1601) rok 1976  Potápěči z píseckého klubu Nekton se potápí v zatopených středověkých zlatých Dolech v lese Havírky u Písku. Na této lokalitě se potápěli již před několika lety a nyní se opět vracejí na šachtu číslo 2 a číslo 4 k průzkumu, který probíhá ve spolupráci s Archeologickým ústavem ČSAV v Praze. Získané nálezy z šachty č. 2 jsou z 13. až 18. století. Nálezy doplnili stálou expozici „ Zlato na Písecku “ v Prácheňském muzeu.  Akci za klub vedl Jindřich kurz, ale vzhledem k náročnosti důlních prací se na ní podíleli i další členové Bohouš Baloušek,  Jirka Suk,  Jirka Kohoušek, Pepík Fajt, Luboš Čuka,  Honza Ješina ,Pepík Šťastný, Standa Báca, Petr Král, Luboš Benák, Honza Valenta, Jindřich, Bušta, Standa Bárta a Pepík Martinec. Během těchto prací se chodilo podvodu hlavně s armádní výstroj a to PL-40.
 

(záznam 1612) rok 1976  Jihočeská Pravda přináší 12. července 1976 informaci o spolupráci Archeologického ústavu ČSAV a Píseckého klubu potápěčů Nekton při některých speciálních pracích, jako bylo hledání zbytku historického mlýna na zlato asi ve 100m korytu řeky Otavy u Vrcovic. Nepodařilo se jim najít zbytky po zlaté mlýně, ale zato našli vorařskou sekeru ze 13. století, jak potvrdit potvrdil dr. Kudrnáč. Potápěčům Nektonu neunikl ani kilometrový důlní úsek na povrchu, kde se nachází 14 šachet, z nichž si vybrali tu nejzachovalejší a provedli tam jak ponor, tak následné odčerpání vody těžení závalu a dostaly se do hloubky 10 m, kde je opět překvapila voda. Chybí jim potřebná technika, kterou by chtěl zabezpečit Archeologický ústav.  V nánosech, které je vytěžili,  našli zbytky hornických želízek, dobře zachovalé nádoby pocházející z 16 století a také kus křemene se zbytkem zlata, který darovali RNDr. Jiřímu Machartovi, CSc. z píseckého muzea. Je to vůbec první vzorek těchto dolů, kterým se může muzeum pochlubit. Záměrem potápěčů. Nektonu je prozkoumat všechny staré a opuštěné doly do hloubky kolem 16 m, které by technicky šly zabezpečit a kde by pro badatele připravili původní výzkumné pracoviště ( historické knihy uvádějí, že když šli tehdejší havíři po křemenné žíle, ve které bylo zlato, zaskočila je voda, kterou oni neuměli odčerpat).  „ Děláme to z lásky k vědě a taky aby z toho Písek něco měl,“ vyjádřil krédo party potápěčů Jindřich Kurz. Akce se zúčastnili Bohouš Baloušek,  Jirka Sup.  Tonda Římal a Jirka Kohoušek. 

 

(záznam 1621) rok 1976  Potápěč Jiří Kohoušek z píseckého klubu Nekton našel Vltavě v Rožmberku pod mostem několik leteckých pum z druhé světové války. Tento nález po nahlášení na Krajskou správu Sboru národní bezpečnosti byl potvrzen vedoucím potápěčského týmu českobudějovického požárního útvaru s Karlem Polákem a 29. srpna 1976 bylo vyzdviženo ze dna řeky u krajního a středového pilířů celkem 9  leteckých pum od 50 do do 250 kg, kterými byl most zamilován od konce II. světové války, tj. plných 31 let. Vyzdvižení pum za pomoci autojeřábu trvalo celkem 5 hodin a potápěčská práce byla prováděna za velmi špatné viditelnosti v hloubce 2,5 metru. Vyzdvižené letecké Pumy byly zcela funkční, jak potvrdil následně pyrotechnik KS VB České Budějovice mjr. A. Klůc. Statečné počínání našeho potápěče bylo oceněno. Na návrh Krajské správy Veřejné bezpečnosti a Krajského výboru Svazarmu dostal J. Kohoušek vysoké uznání – medaili  „Za zásluhy o rozvoj Svazarmu.“

(záznam 1744 ) v roce 1977 spolupracoval potápěčský klub Svazarmu Nekton  Písek s   n.p. Transgaz při překonání vodního toku řek u Blanice a Otavy v rámci překládky plynovodu. Potápěči Nektonu provedli, výzkum vybagrované rýhy pro uložení potrubí, zkontrolovali uložení chráničky, zatáhli liniové potrubí do chráničky a následně uložili závaží a kryt potrubí. Technickým vedením akce byl pověřen. Bohouš Baloušek. Vlastní činnost ve vodě břídil Jirka Kohoušek. Dále na akci pracovali Tonda Římal, Jiří Sup, Pepík Martinec, Honza Valenta, Luboš Benák, Pepík Šťastný, Standa Báca, Jindra Bušta, Standa Bárta, Honza Ješina a další. Získaný finanční výtěžek z této akce ( mimo osobní zkušenosti s organizovaným této náročné akce ) byl následně použil k nákupu vlastního kompresoru a lepšího vybavení pro další potápěčskou akci.

(záznam 1799)  rok 1978  Potápěčský klub Svazarmu Nekton Písek začal v létě roku 1978 provádět pravidelnou kontrolu usazovacích jímek pro užitkovou vodu pro s.p. Jitex Písek. Tato voda byla následně použitá pro vlastní elektrárnu a k dalším výrobním procesu textilky. Pravidelná kontrola této stanice se prováděla každoročně do konce roku 1984. O dalším osudu čištění technologických a technologického uzlu textilní fabriky není nic známo, i když v době zavádění těchto prací byla tato potápěčská činnost považována za velmi důležitou.

(záznam 1857) rok 1978  Písečtí potápěči klubu Nekton prováděli na požadavek města Písku, průzkum stavu nátoku hrazení turbíny místní vodní elektrárny. Spolupracovali při ukládání tranzitního plynovodu přes řeku Otavu a Blanici, kontrolovali  výkopy a uložení betonových věží na spuštěné potrubí. Ve spolupráci s Archeologickým ústavem ČSVA v Praze, zastoupených dr. Jaroslavem Kudrnáčem, CSc., se zúčastnili archeologického výzkumu pod vodou. Dík, jejich činnosti se daří postupně objasňovat historii píseckých středověkých zlatodolu a pokračují v pátrání po zlatorudných Mlýnech řečišti Otavy.

(záznam 2000)  V únoru roku 1980 byly potápěči Svazarmu Nekton Písek požádáni velením okresního požárního útvaru o pomoc při potápěčském výcviku členů VPÚ v Písku. Díky tomuto výcviku se někteří příslušníci stali členů klubu a zúčastňovali se klubových pracovních akcí, což bylo výhodné zase pro klub.

(záznam 2328)  v roce 1982 spolupracovali členové potápěčského klubu nekton v písku s českým armádním filmem při natáčení objevu a odstraňování leteckých pum pod zaminovaný mostem v řece Vltavě u obce Rožmberk nad Vltavou, munice pocházela z II. světové války od odstupující německé armády. Tato Akce proběhla v roce 1981 a hlavní postavou tohoto dramatu byl český Písecký potápěč vedoucí klubu Jarda Kohoušek, který bomby z války objevil a pyrotechnik VB  kpt. A. Klůc  z Českých Budějovic, jen se podílel na jejich odstranění. Při natáčení byla použita jako maketa použita atrapa letecké pumy, avšak během natáčení neuvěřitelnou náhodou objevili potápěči na stejném místě ještě jednu, skutečně ostrou 50kg  bombu, která v roce 1981 nebyla nalezena, a tato byla dodatečně vytažena a zajištěna. Akce se zúčastnil mimo Jardy Kohouška také Bohouš Baloušek, Pepík Martinec, Luboš Čuka a Luboš Benák.

(záznam 2502)   Dne 22. června 1984, tragicky zahynul zakládající člen úspěšného potápěčského klubu svazarmu Nekton  Písek potápěč Bohouš Baloušek, bylo mu 41 let.

(záznam 4206)  Povodně v roce 2002 zničily historický most na řece Otavě uprostřed města Písku. Potápěči klubu Nekton byli požádání o pomoc při zvedání konstrukce kamenného mostu a soch, jež byly strženy velkou vodou. Trvalo trvalo skoro 2 měsíce, než byly všechny fragmenty z řeky vyloveny a most byl postupně znovu opraven a uveden do provozu. Na práci se podíleli Jirka Kohoušek, Jindra Kurz, Pepík Martinec, Miloš Martinec, Luboš Čuka, Pepík Čudlík, Jirka Khun  a další.

(záznam 4474)  V sobotu 20. ledna 2007 člen potápěčského klubu Nekton Písek Luboš Čuka vyhledával v Písku v řece Otavě pod historickým mostem kříž s Kristem, který krátce před ním zlomil orkán Kirill a strhl jej do Otavy. Kříž i s 80kg  cínovou sochou se v kalné vodě podařilo najít asi 60 metrů po proudu od mostu a společně s hasiči její vylovit. Socha mimo několika škrábanců, která utrpěla dřením o dno řeky nebyla poškozená. Dne 4. února. 2007 se podařilo nalézt i ztracenou trnovou korunu, která zdobila hlavou Krista.